Lukáš | 28. 7. 2024​

S kameramanem nebo bez?

Svatební fotograf | Velká Bíteš – Košíkov, Vysočina | Lukáš Dolíhal

Oslovit i kameramana nebo stačí fotograf? Tohle dilema před sebou mívá spousta snoubenců a často pro ně není jednoduché se rozhodnout hned. Přesně proto jsem se rozhodl napsat tento článek, ve kterém popíšu svůj pohled na tohle téma. Pohodlně se usaďte, jdeme na to.

Úvodem
Během těch pár let, co fotím svatby, jsem potkal a poznal spoustu kolegů s kamerou. Už na předsvatební schůzce se obvykle snoubenců ptám, jestli na svatbu přizvali i nějakého kameramana, nebo zachycení vzpomínek bude pouze můj úkol. Když se o nějakém kolegovi dozvím, tak chci hned kontakt, abychom si mohli ještě před svatbou napsat a poznat se (pokud už se neznáme), probrat nějak rámcově detaily a sladit se dopředu. Během svatebního dne už je to potom jednodušší.

Jaké výhody na svatbu přináší kameraman?
Hlavní výhodou videa oproti fotce je možnost dát vzpomínce další rozměr. Pohyb a zvuk dokonale dokreslí atmosféru dne – vzpomínky na Vaši svatbu budou mít přesah. Navíc se často stává, že se dějí dva zajímavé momenty v jednu chvíli na různých místech a s různými lidmi. Takže je pravděpodobné, že nějaké momenty budete mít jen na videu a nějaké jen na fotce. Samozřejmě teď nemyslím polibek ani prsteny – ty budou určitě zachyceny na fotkách i videu. Spíš si vybavuji chvilky, kdy u obřadu pláče tetička ve třetí řadě a do toho má dojemný proslov oddávající. Kameraman se tak může soustředit na zachycení proslovu a já stíhám chytat emoce po okolí. No a po chvilce si to zase prohodíme.

Další výhoda je spíš taková profesně osobní. Jako fotograf na svatbě často vůbec nikoho kromě snoubenců neznám. Přestože rád poznávám nové lidi, tak je fajn tam mít někoho, jako je právě ten kolega s kamerou. Můžeme si vzájemně pomáhat během dne a předat si nějaké zkušenosti do budoucna.

A jaké nevýhody?
Dobrý kameraman / video tvůrce něco stojí. To pro Vás jako snoubence znamená přidat další položku na seznam výdajů, který většinou bývá velmi vydatný. Obecně lze říci, že se tato suma navíc v průměru pohybuje mezi 15 a 50 tisíci podle zkušeností, délky natáčení, použité techniky atd. Rozhodnutí, jestli se kameraman vyplatí, je už čistě na Vás.

Další nevýhoda, kterou dva mediální dodavatelé na svatbě mohou způsobit, je amatérské konkurování. Mně osobně se to naneštěstí jednou stalo. Prakticky všichni kameramani, se kterými jsem měl čest spolupracovat, byli naprosto špičkoví a profíci na svém místě. Vždy jsme se na všem domluvili a hladce spolupracovali pro společný výsledek. Bohužel ta jedna výjimka potvrzuje pravidlo. Pan kameraman, který na svatbu dorazil, očividně mezi profesionály nepatřil. Prakticky celý den zasahoval do svatebního dění a stále se snažil o to, aby stál v první řadě – i když to v některé momenty opravdu nebylo vhodné. Snažil jsem se mu vše citlivě vysvětlit a poradit, bohužel to nikam nevedlo. Naštěstí i přes tyto drobné komplikace se svatba povedla na výbornou a na fotkách není nic poznat. Přesto od té doby na snoubence apeluji, ať si dodavatele vybírají na základě prokazatelných zkušeností a když by náhodou nevěděli, tak rád doporučím.

No a jak poznám správného kameramana?
Tak tohle rozhodování je hodně podobné jako u výběru fotografa. V první řadě by Vás měly zajímat recenze od zákazníků a portfolio. Pak je důležitá cenovka a osobní kontakt. Obvykle stačí, když si domluvíte rychlou online schůzku, na které se líp poznáte. Pak budete určitě vědět, jestli jste na jedné vlně nebo ne.